ozdil_intihal_1_manset_5

“ARAKBANK”ÇI TOSUN, YILMAZ ÖZDİL’İN İNTİHALLERİ BİTMİYOR! VARAN-5

MUSTAFA AYDIN

DOSYATV / ÖZEL HABER

Yılmaz Özdil’in intihal ifşasında 5’inci gündeyiz. Sadece 1881 adet basılıp seri numarası verilen ve sadece 2500 TL’ye (!) satılan Mustafa Kemal kitabında o kadar çok intihal var ki, bu diziyi birkaç gün daha uzatmamız gerekebilir. Bugün için sadece Halil Berktay’ın yakaladığı bir intihali sunalım. Özdil, “nasılsa kimse okumaz, görmez” diyerek büyük bir cür’etle Yunanistanlı araştırmacı-yazar Vasilis Dimitriadis’in Mustafa Kemal biyografisinden ç-alıntı yapmış. 10 yıl üzerinde çalıştığını söylediği Mustafa Kemal adlı kitabında bir tanecik bile kaynak ve dipnot yok. Halil Berktay, kitabı “çöp” olarak tanımlıyor ve “Şimdi bu içeriksizlik, bir de 2500 liralık bir süper-lüks basımla çıkıyor karşımıza. Çöpün üzerine esans püskürtmekle aynı mantık.” diyor. Berktay, 26.01.2019 tarihinde Serbestiyet sitesinde yayınlanan yazısını şu cümleyle sunuyor:

“Aşağıdaki kısa metni Star gazetesinin “Yılmaz Özdil’in 2500 liralık Mustafa Kemal kitabıyla ilgili” görüşlerimi sorması üzerine yazdım ve dün, yani 25 Ocak 2019 (Cuma) tarihinde gazetenin Kültür-Sanat sayfalarında aynen yayınlandı. Serbestiyet okurlarına da sunuyorum.”

İşte Halil Berktay’ın Yılmaz Özdil’in intihalini ifşa ettiği yazısı:

Atatürk fetişizminden, Atatürk ticaretine

Halil Berktay

Bırakalım 2500 TL’lik yeni basımını; önce orijinali ve içeriğini konuşalım. Tek kelimeyle, bomboş. “On yıl üzerinde çalıştım, bütün kariyerimi koydum” dediğini öğreniyorum. Bırakın on yılı; on haftalık emek yok bu kitapta. Şu bir gerçek: son on yılda Atatürk efsanesi çok sarsıldı ve eleştirilmeye başladı. Yılmaz Özdil bundan rahatsız olmuş anlaşılan. Bunu “gençlerin zehirlenmesi” olarak görmüş ve tabuları koruma, kutsallıkları pekiştirme ihtiyacını duymuş. Güya araştırma yapmış ama tek bir dipnot veya başka tür referans mevcut değil. Bilgi, olduğu kadarıyla, hemen tamamen intihal (örneğin Vasilis Dimitriadis’in Mustafa Kemal’in Selanik’teki evine ilişkin monografisinden – Özdil üniversitede olsa, sırf bu yüzden hem çakar hem disipline verilir). Gerisi, olumluluk olarak gördüğü her şeyin abartılması, olumsuz olabileceğini düşündüğü her şeyin ise itinayla temizlenmesi. Gerçekler yok, efsaneler var. Özetle, bir tür iman tekrarından ibaret.

Şimdi bu içeriksizlik, bir de 2500 liralık bir süper-lüks basımla çıkıyor karşımıza. Çöpün üzerine esans püskürtmekle aynı mantık. Post-post-Atatürkçülük; yeni bir tür “hâtıra eşya” icadı. En zengin ve en hakiki müminler alıp oturma odalarının en mutena yerine koysun; böylece, faraza Ortodoks Hıristiyan evlerinin İsa ve Meryem ikonalarıyla süslü ibadet köşesine benzer bir mekân oluşsun. Herkes de görsün, gelip giden. “Bak ben ne kadar öz hakiki Atatürkçüyüm.” Tümüyle şekilci bir gösterişçilik. Zaten bir de kabalistik sembolizm arayışları eşliğinde çıkageliyor. Böyle sathî yakıştırmalara her yerde şaşıyor ve kızıyorum. Efendim, Çamlıca Camiinin dört büyük minaresi (1071 Malazgirt’ten mülhem) 107.1 metre, kubbe açıklığı (İstanbul’un plaka numarasından mülhem) 34 metre, kubbe yüksekliği (popüler 72 millet deyiminden mülhem) 72 metreymiş. Müteahhit firma sadece uyumlu ve estetik açıdan doyurucu bir cami inşa edeceğine, tutmuş bunlarla övünüyor.

Onun gibi, Yılmaz Özdil’in kitabı da 1881 adet basılmış; 23 Ocak’ta (yani dün) saat tam 9:05’te satışa çıkarılmış. Muhtevanın kötülüğünü bu tür ambalaj trükleriyle kapatmak istiyorlar. Vay. Huşû içinde kaldım, gönlüme ışıklar doldu… deyip koşarak bir tane almamız mı bekleniyor? Fakat korkarım ki tam da öyle. Bu noktada, totemistik çağlardan kaldığı izlenimini veren Atatürk fetişizmi, yüzde yüz Atatürk ticaretine dönüşüyor.” [24 Ocak 2019]

http://serbestiyet.com/yazarlar/halil-berktay/ataturk-fetisizminden-ataturk-ticaretine-848342

 

İNTİHALCİ YILMAZ ÖZDİL’İN, SON 1 AYDA YAYIMLANAN 22 YAZISINDAN 15’İ ESKİ YAZILARINDAN “ARAK” ÇIKTI

YILMAZ ÖZDİL’İN “ARAKNAHOBIA” DÜNYASI! ÖZDİL AŞIRMAYA DOYMUYOR! VARAN-2

İNTİHALCİ YILMAZ ÖZDİL’İN, SON 1 AYDA YAYIMLANAN 22 YAZISINDAN 15’İ ESKİ YAZILARINDAN “ARAK” ÇIKTI

İNTİHALCİ YILMAZ ÖZDİL’İN, SON 1 AYDA YAYIMLANAN 22 YAZISINDAN 15’İ ESKİ YAZILARINDAN “ARAK” ÇIKTI

“ARAKBANK”ÇI TOSUN, YILMAZ ÖZDİL’İN İNTİHALLERİ BİTMİYOR! VARAN-5

İNTİHALCİ YILMAZ ÖZDİL’İN, SON 1 AYDA YAYIMLANAN 22 YAZISINDAN 15’İ ESKİ YAZILARINDAN “ARAK” ÇIKTI

İNTİHALCİ TOSUN YILMAZ ÖZDİL DOSYASINDA VARAN-7! ALİ GÜLER’İN KİTABINI DA İNDİRMİŞ!

MEDYA DÜNYASININ ARSEN LÜPEN’İ YILMAZ ÖZDİL’İN 9 EYLÜL’DEKİ YAZISI DA İNTİHAL ÇIKTI

İNTİHALCİ YILMAZ ÖZDİL’İN, SON 1 AYDA YAYIMLANAN 22 YAZISINDAN 15’İ ESKİ YAZILARINDAN “ARAK” ÇIKTI